Месечне архиве: јул 2022

Јавни конкурс за грађане за суфинансирање мера енергетске санације, породичних кућа и станова

Општина Србобран расписује

Јавни конкурс за грађане који се односе на унапређење термичког омотача, термотехничких инсталација и уградња соларних колектора за централну припрему потрошне топле воде на територији општине Србобран за 2022. годину.

Више о конкурсу :

Javni konkurs za gradjane za sufinansiranje mera energetske sanacije

 

KONKURS „Ja sam ODVAŽNA“

Konkurs je usmeren na ekonomsko osnaživanje žena u Srbiji. Projekat ima za cilj da doprinese poboljšanju položaja žena u poslovnom i društvenom okruženju, gradeći njihov ravnopravniji položaj i kod kuće.

Konkurs je otvoren do 24.07.2022. godine do ponoći, prijava se vrši isključivo slanjem prijavne dokumentacije (osnovne, prateće i poželjne dokumentacije) popunjavanjem on-line forme koja je dostupan na https://fondacijadivac.civicatalyst.org/node/176

Sledeća pravna lica mogu da podnesu prijavu na ovaj konkurs:

Mikro preduzeća
Zadruge
Preduzetnik/ca
Preduzeća koja zapošljavaju žene koje spadaju u grupu marginalizovanih, ranjivih i socijalno ugroženih kategorija
Udruženja građana koja imaju misiju da unapređuju ekonomsku samostalnost i položaj žena u društvu, a imaju komercijalnu aktivnost koja zapošljava žene.

Pravna lica sa svojom poslovnom idejom mogu da konkurišu za bespovratna sredstva u do 6.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan uplate. Ukupan fond je 30.000 evra.​

Јавни позив за програм акцелерације – Катапулт

Циљ програма акцелeрације Катапулт je унапређење нивоа иновативног предузетништва и обезбеђивање бољег приступа екстерним изворима финансирања за раст предузећа, као и повећање броја нових или побољшаних иновативних производа и услуга на тржишту.

Кроз програм Катапулт Фонда за иновациону делатност, стартапима у Србији су на располагању интензивна обука и менторство кројено по њиховим потребама (од стране локалних и међународних стручњака из различитих области технолошког предузетништва и инвеститора), као и бесповратна финансијска подршка за стартапе који обезбеде квалифоковану инвестицију у току или након периода акцелерације у износу до максимално 36 милиона динара. Овај износ је доступан стартапима који буду изабрани од стране Фонда на следећи начин:

  1. Улазни грант у висини до 2,4 милиона динара за стартапе у раној фази развоја, односно до 6 милиона динaра за стартапе у фази раста. Овај износ ће бити стављен на располагање стартапима након потписивања уговора о акцелерацији са Фондом.
  2. Коинвестирајући грант који је доступан стартапима који обезбеде квалификовану инвестицију од стране пословних анђела, фондова предузетничког капитала или других инвеститора прихватљивих за Фонд. Износ коинвестирајућег гранта је једнак износу квалификоване инвестиције умањен за износ Улазног гранта, а максимално до 36 милиона динара.

Правила о хоризонталној државној помоћи за новооснована учеснике на тржишту се примењују на финансијска средства пласирана кроз програм Катапулт, у складу са Правилником о додели државне помоћи Фонда за иновациону делатност.

Фонд ће разматрати финансирање стартапа из свих области науке и технологије и из било ког индустријског сектора. Ипак, програм Катапулт је усклађен са Стратегијом паметне специјализације у Србији, која се фокусира на четири приоритетна домена:

  • Храна за будућност;
  • Информационо-комуникационе технологије (укључујући посебан фокус на вештачку интелигенцију, како је то предвиђено Стратегијом развоја вештачке интелигенције у Републици Србији за период од 2020-2025);
  • Машине и производни процеси будућности;
  • Креативне индустрије.

Најмање 50% расположивих средстава за овај јавни позив биће опредељено за пријаве из горенаведених приоритетних домена, уколико буде доступно довољно квалитетних пријава.

Посебно се охрабрује учешће жена предузетница у програму Катапулт.

Подобни подносиоци пријава за програм Катапулт су микро и мала предузећа не старија од шест година у тренутку подношења пријаве у већинском (минимално 80%) приватном власништву, која имају приход мањи од 8 милиона евра у једној од претходне две године.

Да би се пријава узела у разматрање и била процењена, потребно је да буде достављена у електронској форми путем Катапулт портала.

Пријаве ће бити оцењиване на основу следећих критеријума:

  1. Тим
  2. Производ/технологија
  3. Пословни модел
  4. Тржиште
  5. Потенцијал прикупљање капитала

Само ће пријаве које испуњавају горе наведене критеријуме бити узете у разматрање и евентуално предложене за финансирање. Додатни детаљи у вези са процедурама за процену пријава су доступни у Смерницама за процену пријава.

Детаљна документација у вези са процесом пријаве је доступна на интернет страници Фонда.

Рок за достављање пријава је 15. септембар 2022. године до 15 часова.

Једно предузеће може да достави само једну пријаву у једном јавном позиву. Непотпуне пријаве, као и пријаве које нису достављене до истека крајњег рока за достављање пријава неће бити узете у разматрање.

Пријавите се путем линка.

Додатне информације можете добити путем електронске поштеkatapult@inovacionifond.rs, као и на веб страници програма Катапулт.

Средства за реализацију Катапулт програма обезбеђeна су на основу заједничког улагања Републике Србије (Министарство просвете, науке и технолошког развоја) кроз зајам и техничку подршку Светске банке у износу од 7,7 милиона евра и бесповратне финансијске подршке Европске уније у износу од 10 милиона евра. Катапулт програм је део „Пројекта акцелерације иновација и подстицање раста предузетништва у Републици Србији“, који је посвећен јачању иновативног предузетништва и научних истраживања.

JАВНИ ПОЗИВ ЗА СПРОВОЂЕЊЕ СТАНДАРДИЗОВАНЕ УСЛУГЕ МЕНТОРИНГ

Jавни позив за спровођење стандардизоване услуге менторинга објављује се у складу са Програмом Министарства привреде – Стандардизовани сет услуга (ССУ) за микро, мала и средња предузећа и предузетнике у 2022. години, који се реализује преко акредитованих регионалних развојних агенција (АРРА).

Услуга менторинга је намењена микро, малим и средњим привредним друштвима и предузетницима и задругама, а у циљу пружања подршке несметаном развоју и смањења броја неуспешних привредних субјеката и задруга, кроз пружање свеобухватне и благовремене подршке корисницима.

Процес менторинга одвија се по методологији РАС, развијеној у сарадњи са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу (JICA). Методологија одређује кораке у процесу у оквиру којег стручно лице-ментор спроводи у директном контакту и раду са власником и/или законским заступником привредног субјекта, односно менаџментом/управом задруга, одређени број сати (од 25 до 50 по кориснику) и то у просторијама корисника (не мање од 75% од укупног броја предвиђених сати). Власник и/или законски заступник привредног субјекта и менаџмент/управa задругe (односно делегирана лица органа управе задруге) и ментор заједно проучавају актуелно пословање, разлоге тренутних проблема или сметње за даљи развој, најважније потенцијале за раст, те на основу констатованог стања ментор и корисник менторинг услуге припремају план/пројекат развоја.

Методологија стандардизоване услуге менторинга јасно дефинише све кораке и активности у реализацији менторинга (управљање шемом, рад на терену, број посета, активности у оквиру сваке посете, време предвиђено за припрему плана и извештавање) и то кроз водиче: Општи водич за менторингВодич за менторинг за почетнике и Водич за менторинг зрелих предузећа.

Менторинг чини скуп следећих услуга:

  • Дијагностиковање како би се разумела тренутна ситуација у привредном субјекту, односно задрузи;
  • Помоћ приликом припремања развојних активности/планова/пројеката како би се достигли циљеви привредног субјекта или задруге;
  • Саветовање и координација за приступање фондовима, новим технологијама, консултантским услугама и друго како би се подстакао развој и унапређење пословања;
  • Помоћ за припремање кредитних апликација за банке и програме подршке за ММСПП и задруге;
  • Помоћ при имплементацији развојних активности/планова/пројеката;
  • Помоћ у проналажењу пословних партнера;
  • Помоћ при проналажењу потребних информација;
  • Kаизен;
  • Консалтинг;
  • Саветовање/коучинг;
  • Обука;
  • Упућивање на  одговарајуће специјализоване консултанте.

Услуга се односи на бесплатан менторинг за микро, мала и средња привредна друштва, предузетнике и задруге, који послују до три године или се налазе у критичном тренутку за њихов даљи развој или за опстанак на тржишту.

Заинтересовани кандидати подносе пријаве у три категорије:

  • Новоосновани привредни субјекти - не старији од 3 године од дана објављивања Јавног позива;
  • Постојећи привредни субјекти – регистровани пре јула 2019. године;
  • Задруге.

УСЛОВИ ЗА УЧЕШЋЕ

Право на учешће на јавном позиву за пружање услуге менторинг имају:

1. Микро, мала и средња привредна друштва и предузетници, а који испуњавају следеће услове:

  • регистровани на територији Републике Србије;
  • имају измирене обавезе по основу пореза и доприноса;
  • не обављају делатност у оквиру војне индустрије и не организују игре на срећу/лутрију.

2. Задруге које испуњавају следеће услове:

  • да је делатност задруге производња, прерада и занатске услуге;
  • да имају измирене обавезе по основу пореза и доприноса;
  • да не обављају делатност у оквиру војне индустрије и не организују игре на срећу/лутрију.

ТРАЈАЊЕ

Крајњи рок за завршетак пружања стандардизоване услуге менторинг је 31. децембар 2022. године.

ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА

  1. За новоосноване привредне субјекте, не старији од 3 године од дана објављивања Јавног позива:
    1. Образац 1- Попуњена пријава;
    2. Потврда надлежне Пореске управе да је Подносилац пријаве измирио све јавне приходе (порезе и доприносе) у претходној години, које не сме бити издато пре датума објављивања јавног позива, или доказ да је Подносилац пријаве поднео Захтев за издавање Потврде;

Напомена 1: Паушално опорезивани корисници достављају Потврду надлежне Пореске управе да је Подносилац пријаве измирио све јавне приходе (порезе и доприносе) у претходној години, које не сме бити издато пре датума објављивања јавног позива, или доказ да је Подносилац пријаве поднео Захтев за издавање Потврде.

Напомена 2: Документацију под тачком 1.2. нису у обавези да доставе привредни субјекти регистровани у 2022. години.

  1. За привредне субјекте који су регистровани пре јула 2019. године:
    1. Образац 1- Попуњена пријава;
    2. Потврда надлежне Пореске управе да је Подносилац пријаве измирио све јавне приходе (порезе и доприносе) у претходној години, које не сме бити издато пре датума објављивања јавног позива, или доказ да је Подносилац пријаве поднео Захтев за издавање Потврде;

Напомена 1: Паушално опорезивани корисници достављају Потврду надлежне Пореске управе да је Подносилац пријаве измирио све јавне приходе (порезе и доприносе) у претходној години, које не сме бити издато пре датума објављивања јавног позива, или доказ да је Подносилац пријаве поднео Захтев за издавање Потврде.

3.         За задруге:

3.1. Образац 1- Попуњена пријава;

3.2. Потврда надлежне пореске управе да је Подносилац пријаве измирио све  јавне приходе (порезе и доприносе), које не сме бити издата пре датума објављивања јавног позива, или доказ да је Подносилац пријаве поднео Захтев за издавање Потврде;

РАС задржава право да, уколико је потребно, затражи додатну документацију од Подносиоца пријаве, али само за комплетне поднете пријаве.

ФИНАНСИЈСКА СРЕДСТВА

Укупан буџет за пружање стандардизоване услуге менторинг, у оквиру програма Стандардизованог сета услуга Министарства привреде, износи 6.000.000,00 динара.

За пружање услуге опредељен је бруто износ од 2.000,00 динара по сату.

НАЧИН ПРИЈАВЉИВАЊА

Пријаве са свим пратећим обрасцима и документацијом се подносе лично или препорученом поштом АРРА са назнаком: Пријава на Јавни позив за добијање услуге менторинг у 2022. години.

ЈАВНИ ПОЗИВ ЈЕ ОТВОРЕН ДО 12. АВГУСТА 2022. ГОДИНЕ.

Јавни позив, Упутство и други пратећи обрасци доступни су на електронским странама РАС, www.ras.gov.rs, као и на електронским странама АРРА и у штампаном облику у АРРА.

За детаљније информације можете се обратити РАС на електронску адресу: mentoringssu2022@ras.gov.rs.

Регионална развојна агенција Бачка

Адреса: Булевар Михајла Пупина 20/II спрат, Нови Сад

Телефон: 021/557-781

E-mail: office@rda-backa.rs

www.rda-backa.rs

Обавештење о куповини меркантилне пшенице род 2022 године

Републичка Дирекција за робне резерве врши куповину меркантилне пшенице род 2022г.домаћег порекла.

Више на линку:

https://www.rdrr.gov.rs/dokument.asp?p=565

 

Кonkurs za čistije i zelenije škole- bespovratna sredstva

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu i šumarstvo raspisao je konkurs za dodelu sredstava za učestvovanje u realizaciji programa „Za čistije i zelenije škole u Vojvodini“.

Cilj javnog poziva za dodelu sredstava za učestvovanju u realizaciji programa „Za čistije i zelenije škole u Vojvodini“ jeste postizanje čistijeg i zelenijeg ambijenta u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine.

Za čistije i zelenije škole 600.000 dinara

Bespovratna finansijska sredstva koja se dodeljuju po ovom Javnom pozivu iznose 600.000,00 dinara.
Bespovratna finansijska sredstva koja se dodeljuju po Javnom pozivu namenjena su za zakup prostora, putne i troškove boravka, izradu dizajna i štampanja promotivnog i stručnog materijala za učesnike i nastavnike koji su učestvovali na projeketu „Za čistije i zelenije škole u Vojvodini“.

Pravo učešća imaju nevladine organizacije koje imaju zaključen Protokol o saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo o programu „za čistije i zelenije škole u Vojvodini“.

Uslovi za učešće na javnom pozivu

  1. Da je izrađen program „Za čistje i zelenije škole u Vojvodini“;
  2. Da je podnosilac prijave regulisao poreske i druge dospele obaveze iz javnih prihoda za 2021. godinu;
  3. Podnosilac prijave mora imati sedište na teritoriji jedinice lokalne samouprave sa teritorije AP Vojvodine i mesto realizacije mora biti na teritoriji jedinice lokalne samouprave sa teritorije AP Vojvodine;
  4. Podnosilac prijave ne sme imati neispunjenih ugovornih obaveza prema Pokrajinskom sekretarijatu;
  5. Da se plaćanje vrši na tekući račun dobavljača ili gotovinski, a plaćanja putem kompenzacije i cesije neće biti priznata.

Konkurs je otvoren do 15. jula.

Konkurs u celini preuzmite OVDE.