Месечне архиве: новембар 2020

slika aktivne zajednice

Отворена нова рунда конкурса #АКТИВНЕЗАЈЕДНИЦЕ!

Траг фондација отвара нову рунду конкурса #АКТИВНЕЗАЈЕДНИЦЕ! Програм Активне заједнице има за циљ да, кроз обуке и доделе донација, подржи удружене грађане и грађанке који доприносе унапређењу и развоју заједница и у своје активности укључују што више њених чланова са циљем решавања заједничких проблема, при чему на најбољи начин употребљавају локалне ресурсе и потенцијале и промовишу сарадњу са различитим актерима.

Позив је намењен удружењима грађана и неформалним групама које:

  • покрећу и активно укључују грађане и грађанке у своје активности
  • заступају опште интересе своје заједнице
  • не постоје дуже од 10 година
  • имају годишњи приход који не прелази 1.200.000,00 динара (за удружења)
  • немају приступ значајним фондовима других донатора или нису директно повезане са међународним агенцијама и фондовима
  • налазе се на територији Србије

Под неформалним групама подразумевају се групе од најмање троје људи, које су окупљене око решавања проблема у заједници и нису формално регистроване.

infografika-fb-post-1536x805

Програм Активне заједнице отвара простор за различите теме и приступе у складу са потребама заједница које препознају удружени грађани и грађанке, а иницијативе које покрећу могу бити:
● иницијативе које се залажу да се стање и околности у оквиру заједница у којима се реализују промене на боље, и то имајући у виду рационално коришћење ресурса заједнице (укључујући друштвене и природне ресурсе), као и сигурност за све грађане;
● иницијативе које укључују људе из заједнице у обнову и/или уређење јавних простора,
препознатих као значајно место окупљања и дружења. Јавни простори могу бити физички, али и дигитални простори друштвеног организовања и размене људи из заједнице, без обзира на њихове различитости;
● иницијативе које окупљају људе око заједничких добара (вода, ваздух, реке, обале, паркови, зелене површине, шуме, бициклистичке стазе, јавни простори, образовање, знање, информације, култура), јавног и општег интереса и одбране права свих грађана и грађанки -пре свега, маргинализованих и вишеструко маргинализованих група (право на становање, приступ услугама у заједници и слично) или
● иницијативе које прилагођавају своје деловање у заједници уводећи нове методе и алатке, као и алтернативне предлоге активности као одговор на кризу изазвану пандемијом.

Износ средстава која се додељују креће се између 200.000 и 400.000 динара по пројекту.

Пријаве се могу слати најкасније до 14. децембра, до 23:59 часова.

Детаљне информације налазе се ОВДЕ. 

kyle-glenn-nXt5HtLmlgE-unsplash

Субвенције за подршку раду туристичких агенција организатора туристичких путовања

Министарство трговине, туризма и телекомуникација расписало је јавни позив за доделу субвенција за подршку раду туристичких агенција организатора туристичких путовања због потешкоћа у пословању проузрокованих епидемијом болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2.

Субвенције које се додељују предвиђене су за покриће трошкова у вези обезбеђења гаранције путовања. Исплата субвенција ће се вршити у зависности од категорије леценце и то на следећи начин:

  • лиценца категорије А 10, максимално до 2.250 евра;
  • лиценца категорије А 15, максимално до 2.500 евра;
  • лиценца категорије А 20, максимално до 3.000 евра;
  • лиценца категорије А 25, максимално до 3.500 евра;
  • лиценца категорије А 35, максимално до 4.000 евра;
  • лиценца категорије А 40, максимално до 5.000 евра.

Исплата субвенција ће се вршити у динарској противвредности обрачунатој по средњем курсу Народне банке Србије на дан када је државна помоћ додељена.

Право на коришћење бесповратних средстава имају привредна друштва, друга правна лица или предузетници, регистрована у одговарајућем регистру и која поседују  лиценцу организатора путовања.

Да би туристичка агенција остварила право на субвенцију, потребно је да испуњава следеће услове:

  1.  да је регистрована у одговарајућем регистру;
  2. да поседује лиценцу;
  3. да је обезбедила гаранцију путовања;
  4. да над туристичком агенцијом није покренут стечајни поступак;
  5. да се над туристичком агенцијом не спроводи поступак за унапред припремљени план реорганизације или да на снази нису мере из унапред припремљеног плана реорганизације (УППР);
  6. да се над туристичком агенцијом не спроводи план реорганизације или да на снази нису мере из плана реорганизације, финансијско реструктурирање или поступак ликвидације.

Образац захтева за коришћење средстава се може преузети са званичне интернет презентацији Министарства www.mtt.gov.rs.

Право на подношење захтева има привредно друштво, друго правно лице или предузетник који поседује леценцу или је у 2020. години поседовао лиценцу, а који је Агенцији за привредене регистре поднео захтев за издавање нове лиценце.

Захтеви за коришћење субвенција подносе се Министарству на адресу: Омладинских бригада 1, 11070 Нови Београд. Подносици  захтева, поред наведеног, ради евидентирања, достављају скениран попуњен и потписан образац захтева на следећу e-mail адресу: ivana.avramov@mtt.gov.rs

Рок за подношење захтева је 4. децембра 2020. године.

Све додатне информације заинтересовани могу добити на телефоне: 011/ 3122867 и 011/3139687.

Текст јавног позива и образац можете наћи ОВДЕ. 

Baner opstine 940x788

Да Србобран остане међу првих девет у наградној игри „Узми рачун и победи 2020.“

Наградна игра“Узми рачун и победи 2020.“ увелико је у току. Грађани општине Србобран марљиво су скупљали рачуне и слали коверте што је нашу општину довело међу првих девет на листи за награду у вредности од 20.000 евра за опремање и обнову школа, болница, вртића и других објеката и простора од јавног значаја. Апелујемо на све грађане да наставе да шаљу коверте, а они који још нису, да се прикључе наградној игри како бисмо омогућили да наша општина остане међу првих девет до завршетка наградне игре.

Сви добијамо кад сива економија губи.

Ранг листу општина можете да пратите овде. 

Uzmi racun 2020 Poster A4 RGB

folklor1

ЈАВНИ КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОГРАМА И ПРОЈЕКАТА ОЧУВАЊА И НЕГОВАЊА МУЛТИКУЛТУРАЛНОСТИ И МЕЂУНАЦИОНАЛНЕ ТОЛЕРАНЦИЈЕ У АП ВОЈВОДИНИ У 2020. ГОДИНИ

Јавни конкурс се расписује за програме и пројекте удружења, фондова и фондација.

Рок за подношење пријава је 25.11.2020. године.

На јавном конкурсу се додељују средства за програме и пројекте подносиоца пријаве, усмерени на очување и неговање међунационалне толеранције, а нарочито за:

- очување и неговање језика, народних обичаја и старих заната;

- заштиту и презентацију фолклорног наслеђа;

- стварање услова за развој културе, науке и уметности;

- неговање и подстицање народног стваралаштва;

- представљање културних добара од изузетног значаја;

- књижевно, драмско, сценско, музичко и ликовно стваралаштво,меморијале, фестивале, јубиларне манифестације, уметничке колоније, кампове којима се негују толеранција и права националних мањина – националних заједница;

- конференције, турнире, скупове и слично, којима се негују толеранција и права националних мањина – националних заједница;

- неговање и развој аматеризма, гостовања ансамбала;

- сарадњу с матичним земљама и друге облике сарадње.

- пројекте који се односе на развијање, очување и неговање духа међунационалне толеранције код младих.

- унапређење продукције и продукцију телевизијског и радијског програма, интернет презентација, других облика електронских презентација, штампаних пропагандних активности, активности у штампаним медијима и других облика медијских активности.

Пријаве се подносе искључиво на конкурсним обрасцима Секретаријата у једном примерку.

Уз пријаву се обавезно подноси:

1. Званичан доказ о регистрацији подносиоца пријаве (фотокопија);

2. Потврда о пореском идентификационом броју подносиоца пријаве (фотокопија);

Детаљи јавног позива и пријава налазе се овде.

sljivovica-rakija_shutterstock_669961381

Правилник о подстицајима за инвестиције у прераду и маркетинг пољопривредних и прехрамбених производа у сектору производње јаких алкохолних пића

Предмет подстицаја јесу прихватљиве инвестиције и трошкови у изградњу објеката, и/или куповину нове опреме, уређаја и машина, у функцији производње јаких алкохолних пића, као и општи трошкови који подразумевају издатак за припрему пројекта и израду техничке документације за изградњу објекта.

Вредност прихватљиве инвестиције треба да буде већа  од 400.000 динара.

Трошкови из који се односе на грађење и/или доградњу објекта сматрају се прихватљивим до износа од 60.000 динара по квадратном метру предметног објекта, а трошкови који се односе на реконструкцију, адаптацију и санацију постојећег објекта сматрају се прихватљивим до износа од 35.000 динара по квадратном метру предметног објекта.

Право на подстицаје може се остварити за прихватљиве инвестиције и трошкове, који су у потпуности реализовани у периоду од 15. новембра претходне године у односу на годину у којој се подноси захтев за остваривање права на подстицаје, а за опште трошкове право на подстицаје може се остварити ако су реализовани и у периоду од 1. јануара 2018. године, а до дана подношења захтева за остваривање права на подстицаје.

Право на подстицаје остварују лица која су уписана у Регистар пољопривредних газдинстава и налазе се у активном статусу, и то:

1) предузетник;

2) привредно друштво;

3) земљорадничка задруга која има најмање пет чланова задруге који су уписани у Регистар као носиоци или чланови пет различитих комерцијалних породичних пољопривредних газдинстава у активном статусу;

4) задужбина регистрована у складу са законом којим се уређују задужбине и фондације;

5) црква и верска заједница, регистроване у складу са законом којим се уређују цркве и верске заједнице.

Подносилац захтева треба да буде уписан и у Регистар произвођача јаких алкохолних пића у складу са законом којим се уређују јака алкохолна пића.

Поступак за остваривање права на подстицаје покреће се подношењем захтева за остваривање права на подстицај у складу са Јавним позивом, који расписује Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за аграрна плаћања.

Подстицаји се исплаћују по редоследу подношења уредно поднетих захтева у складу са законом којим се уређују подстицаји у пољопривреди и руралном развоју, а до износа финансијских средстава утврђеног посебним прописом којим се уређује расподела подстицаја у пољопривреди и руралном развоју.

Подстицаји се утврђују у износу од 60% од вредности реализоване прихватљиве инвестиције умањене за износ средстава на име пореза на додату вредност.

Највиши укупни износ подстицаја који корисник подстицаја може да оствари у једној календарској години је 15.500.000 динара.

Правилник са прилогом прихватљивих инвестиција налази се овде.

5ca47b730c12e0d435b33d5a_business development1

ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ПОДНОШЕЊЕ ЗАХТЕВА ЗА КРЕДИТЕ ОБЕЗБЕЂЕНЕ ГАРАНЦИЈОМ ФОНДА ЗА РАЗВОЈ И УЧЕСТВОВАЊЕ У БЕСПЛАТНОЈ ОБУЦИ У СКЛАДУ СА ПРОГРАМОМ ПРОМОЦИЈЕ ПРЕДУЗЕТНИШТВА И САМОЗАПОШЉАВАЊА

Програм се састоји из 4 компоненте:

1. Гаранција за кредите одобрене од стране пословних банака које су путем јавног позива изабране да учествују у Програму. Гаранција покрива 60% сваког индивидуалног кредита укључујући износ редовне камате (за кашњење до 90 календарских дана од датума последњег неисплаћеног ануитета) у оквиру Максималног пројектованог портфеља кредита за сваку партнерску банку. Пословна банка задржава преосталих 40% ризика.

2. Одобрење повољних банкарских кредита од стране партнерских банака

3. Исплата бесповратних средстава (гранта) зајмопримцима који испуне Програмом предвиђене услове

4. Обезбеђивање стручне, бесплатне помоћи и подршке у изради пословног плана и даљем пословању кроз менторинг програм који спроводи Привредна комора Србије.

Право да поднесу захтев за кредит код партнерске банке као и на доделу бесповратних средстава имају микро, мала и средња предузећа (ММСП) и предузетници. ММСП-ови и предузетници морају бити почетници у пословању. Уколико привреди субјекат већ послује, не може постојати дуже од 24 месеца у тренутку подношења захтева. Програм такође подстиче финансирање младих предузетника старости 18-35 година, жена предузетница, повратника и предузетника који улажу у пољопривредни сектор.

Kредити одобрени од стране партнерских банака могу се користити за финансирање инвестиционих улагања (набавка производне опреме, машина, постројења, садница, куповина или адаптација пословног или производног простора и сл.), за финансирање оперативних трошкова пословања. Оперативни трошкови пословања могу да учествују највише до 30% у структури укупног инвестиционог улагања.

За оперативне трошкове – период отплате за кредите за оперативне трошкове не прелази 36 месечних рата са максималним периодом почека од 3 месеца.
За инвестициона улагања – период отплате за инвестиционе кредите не прелази 60 месеци са максималним периодом почека од 6 месеци.

Привредни субјекти који задовоље услове Програма могу остварити право на финансијску подршку у виду бесповратних средстава у износу до 20% у зависности од износа инвестиције. Инвестиција представља улагање које се финансира средствима из Програма и не укључује партиципацију корисника кредита.

Кредити се одобравају под следећим условима:

1) максималан износ кредита: 3.600.000,00 РСД;
2) номинална каматна стопа је фиксна, до 5,99% (РСД) на годишњем нивоу и обрачунава се и наплаћује месечно и о року доспећа, односно за све време важења овог уговора;
3) трошкови и накнаде се обрачунавају сагласно Општим условима пословања Банке а њихова висина се утврђује на основу интерних аката Банке. Трошкови и накнаде не могу да буду виши од 1% од износа кредита.

Процес учешћа у Програму промоције предузетништва и самозапошљавања се састоји из три фазе кроз које је сваки заинтересовани субјект је у обавези да прође:

  •  Прва фаза: Обавезна петодневна обука за израду инвестиционо пословног плана коју спроводи Привредна комора Србије;
  • Друга фаза:Пријава за кредит, гаранцију и грант у локалној филијали Партнерске банке
  •  Трећа фаза: Стручна саветодавна подршка коју спроводи Привредна комора Србије.

Позив за учествовање у Програму је отворен док се не достигне број од додатних 500 пријављених привредних субјеката.

Детаљи јавног позива као и обрасци налазе се ОВДЕ.